38-524 Besko, Starowiejska 107 +48 508 153 087 biuro@micco.pl

Dowiedz się więcej

Budowa domu murowanego to duże przedsięwzięcie, które wymaga czasu, energii inwestora i dużych zasobów finansowych. Domy Mobilne MICCO powstają w hali pod okiem specjalistów. Tworzone są na podstawie stałych, przygotowanych elementów. Takie rozwiązanie umożliwia szybsze utworzenie bryły budynku, jak i łączenie wielu prefabrykatów. Dzięki temu budowa pochłania zdecydowanie mniej czasu i kosztów aniżeli budowa domów.

– Na świecie takie domy są popularne od wielu lat – Kanada, USA, Holandia, Wielka Brytania. Sprawdzają się, są praktyczne i tanie.
– Trendy minimalizmu, mikroarchitektury i downsizingu docierają do naszego kraju, dom na kołach jest modny i praktyczny.
– Dom MICCO można ustawić na własnej działce bądź wynajętym kawałku ziemi bez procesu budowy.
– U nas nie ma możliwości, że potencjalny właściciel będzie narażony na dodatkowe koszty – widzisz co kupujesz!
– Zamontowane koła powalają na łatwą instalację domu na działce. Nie potrzeba drogich dźwigów, wystarczy większy pickup lub mały ciągnik rolniczy.
– Po co wrzucać pieniądze „w ziemię” Można mieszkać przecież bez fundamentów.”

Piany poliuretanowe, w przeciwieństwie do innych materiałów izolacyjnych, wypełniają nawet najmniejsze i najtrudniej dostępne przestrzenie. Ponadto zatrzymują podmuchy wiatru i zimne powietrze z zewnątrz, jednocześnie nie pozwalając na utratę ciepła z wewnątrz. Istotną zaletą piany poliuretanowej jest długa żywotność, piany nie zmieniają swoich właściwości wraz z upływem lat, tak jak zdarza się w przypadku innych materiałów izolacyjnych, które ulegają degradacji, opadają lub kurczą się.

Piana poliuretanowa o strukturze zamkniętych komórek, stosowana do produkcji sztywnej pianki natryskowej. Idealnie nadaje się do natrysku na konstrukcje stalowe, blachę czy beton. Piana zamkniętokomórkowa charakteryzuję się wysoką wytrzymałością na ściskanie.

Współczynnik przenikania ciepła λ w pianie wykorzystywanej przy budowie naszych domów na kołach wynosi: 0,021 – 0,022 W/mK

Dom pasywny cechuje się niskim zapotrzebowaniem na energię użytkową. Nie powinno ono przekraczać 15 kWh/m2 w stali rocznej na cele wentylacji oraz ogrzewania. Dzięki takiemu zastosowaniu znacznie spadają koszty ogrzewania, a co za tym idzie, w szybkim tempie inwestycja na zakup domu w standardzie pasywnym zwróci się.

Aby można było uznać dany budynek za dom pasywny, musi on spełnić kilka kryteriów. A mianowicie dom powinien mieć prostą, zwartą bryłę, bez niepotrzebnych kształtów, czy załamań. Wszelkie balkony, wykusze oraz inne wystające elementy, które zaburzają bryłę domu, wpływają na utratę ciepła. Z tego względu, aby zminimalizować tę utratę, najlepszym rozwiązaniem okazuje się prosta bryła w kształcie kwadratu, bądź prostokąta. Ma to także wpływ na zmniejszenia ryzyka pojawienia się szczelin i znacznie ułatwi ocieplenie całego domu.
Znaczenie tutaj ma również umiejscowienie domu pasywnego na działce. Istotne jest, aby usytuować budynek tak, aby móc korzystać ze światła słonecznego, a w najbliższym otoczeniu nie pojawił się żaden element zacieniający, gdyż może to powodować problem z dogrzaniem budynku. Jednak od strony południa i zachodu świetnie sprawdzą się drzewa liściaste, a to dzięki temu, iż w lecie tworzą cień, a w zimie przepuszczają promienie słoneczne.

Kolejnym ważnym elementem jest izolacja domu. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie 30, 40-centymetrowa izolacja w postaci styropianu, wełny mineralnej, czy ekologicznej wełny drzewnej. W MICCO stosujemy do ocieplenia domów modułowych wysokiej jakości pianę zamkniętokomórkową. Dzięki jej zastosowaniu mamy pewność, że izolacja jest na najwyższym poziomie. Piana poliuretanowa wypełnia nawet najmniejsze przestrzenie, do których ograniczony jest dostęp. Zatrzymuje ona podmuchy wiatru oraz zimne powietrze, a przy tym nie traci ciepła z wewnątrz.
Dom pasywny musi być wyposażony w skuteczną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W MICCO wykorzystujemy system zwanym rekuperacją, który służy do wymieniania zużytego już, brudnego powietrza na świeże, czyste, odzyskując jednocześnie część, zgromadzonego wcześniej ciepła.

Ważne są także okna trójwarstwowe, które teraz są standardem podczas budowy, czy remontu domów. Powinny być one ukierunkowane na południe i wyposażone w systemy, które zapobiegają przegrzewaniu. Stosując się do tych wytycznych, okna spełnią swoje funkcje o każdej porze roku.
Podsumowując, domy pasywne są świetnym rozwiązaniem ekologicznych budynków o niskim śladzie węglowym. Podczas budowy tego typu budynków dbamy przede wszystkim o jego energooszczędność.

Domy tradycyjne często wiążą się ze skomplikowaną bryłą budynku, przez co pojawiają się liczne mostki termiczne. Wystające elementy, które często występują przy budowaniu domu tradycyjnego, trudno skutecznie zaizolować. Cechuje je także konwencjonalny system grzewczy. Przy budynkach pasywnych oraz energooszczędnych wykorzystuje się izolacje termiczne, a także materiały uszczelniające. Na to, aby budynek mógł być nazwany pasywnym, czy też energooszczędnym, ma wpływ:

      • kształt budynku,
      • wentylacja,
      • okna.

Różnicą, jaka występuje pomiędzy domami pasywnymi, energooszczędnymi, a tradycyjnymi jest ich zapotrzebowanie na energię. Przyjmuje się, iż dom tradycyjny potrzebuje 95 kWh/m2 w skali roku. W przypadku budynku energooszczędnego wartość ta jest równa 40 kWh/m2, natomiast dom pasywny wymaga najmniej, gdyż zaledwie 15 kWh/m2 rocznie.

Domy pasywne oraz energooszczędne budowane są jako prosta bryła, najczęściej w kształcie prostokąta. Dach w takich domach jest prosty i płaski, bez dodatkowych elementów, aby zminimalizować utratę ciepła. Z tego względu stosuje się dach jedno-, bądź dwuspadowy. Wpływ na oszczędność energii mają także okna. Przyjmuje się, że od strony południa umiejscawiamy salon, czyli pokój dzienny. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się duże przeszklenia, aby uzyskać jak najwięcej naturalnego światła w ciągu dnia. W domach pasywnych często stosuje się całkowite przeszklenie tej strony, a od strony północnej ogranicza się okna do minimum, bądź jeśli jest to możliwe, całkiem się z nich rezygnuje. Najlepiej więc zaprojektować dom tak, aby od strony północnej znajdowały się pomieszczenia, które nie wymagają okien tj. łazienka, czy korytarz.

Po kilku/kilkunastu latach znacznie można zauważyć różnicę pomiędzy domem tradycyjnym a pasywnym poprzez koszty eksploatacyjne. Mimo tego, iż budowa domów pasywnych jest droższa niż w przypadku zwykłych, tradycyjnych. Tym samym, można powiedzieć, że dom pasywny to nie tylko nowoczesne rozwiązanie, ale i oszczędność.